AROMA LÉKÁRNÍČKA

6. června 2018 v 22:00


Domácí aroma lékárnička, je lékárnička obsahující 5 lahviček esencí/éterických olejů*/. Lékárnička standardně obsahuje esence Levandule, Máty, Eukalyptu, Tea tree a citrónu. Všechny tyto esence se dají použít do masážních olejů, koupele na teplý a studený obklad, místní čištění, kloktání, rozptylování do ovzduší, koupele a přímou aplikaci. Ke každé lékárničce dostanete návod, kde naleznete možnosti použití, dávkování, konkrétní zdravotní problémy a doporučení, jakou esenci na daný problém použít a také podrobný popis každé esence.

Výtahy z popisu dané esence.
LEVANDULE, Lavandula angustifolia/navrácení harmonie a klidu/ Získávána z polokeře ze zemí jako Francie, Bulharsko, Chorvatsko, Anglie a Tasmánie. Má typickou svěží a čistou vůni, je čirý a má lehkou, natrpklou chuť. Patří mezi esence s největším spektrem užití. Má analgetické, antiseptické, protizánětlivé a protikřečové účinky. Pomáhá při dýchacích problémech jako je chřipka, astma nebo při plicních chorobách. Také pomáhá trávicímu systému při nechutenství, nadýmání či při problémech s játry. Pomáhá také po štípnutí hmyzem. Odpuzuje vši a moly. Je výborný na popáleniny, ekzémy, akné a hnisavé rány. Je prospěšný při léčbě svalových bolestech, dně a ochrnutí. Na nervový systém působí zklidňujícími účinky při celkové slabosti, mdlobách, epilepsii, depresi, nespavosti. Je nejvíce bezpečný olej, který můžou užívat děti a je vhodný i při těhotenství.

EUCALYPTUS, Eucalyptus polybractea /ochránce dýchacích cest/ Tento olej se získává z listů blahovičníků, který pochází z Tasmánie a Austrálie. Má svěží nasládlou vůni. Je skvělý na dýchací cesty a celý dýchací systém. Je prospěšný při nachlazení, zánětu dutin, chronické bronchitidě, astmatu, kašli, zánětu spojivek či zápalu plic. Snižuje překrvení v plicích, usnadňuje vykašlávání, čistí plíce od hlenu a také se používá při onemocnění průdušek. Tiší bolest při svalových, revmatických a neuralgických bolestech. Pomáhá při infekcích močových cest, zánětu močového měchýře. Podporuje hojení ran a pomáhá při únavě a špatné náladě. Není vhodný pro děti do 30 měsíců.

MÁTA PEPRNÁ, Mentha piperita /pro dobré zažívání/ Éterická olej se získává z rostliny, která pochází ze Středomoří. Má výraznou ostrou vůni s balzamickým nádechem a typický chladivý a vysušující účinek. Máta obsahuje vysoké množství mentolu, jehož molekuly mají silný ochlazující účinek na kůži, což snižuje vnímaní bolesti. Máta má také protiinfekční účinky, ale nesmí být nikdy použita do otevřené rány. Pomáhá při bolesti z traumatu jako úder, popálení či přiskřípnutí. Pomáhá také při bolestech hlavy. Máta zároveň stimuluje nervy a mozek, je první pomocí při dušení únavě či nervozitě. Je jeden z nejúčinnějších esencí při problémech trávícího ústrojí. Má pročisťující a uvolňující účinek na žaludek a střeva. Používá se při nevolnosti, zvracení a nadýmání. Je vhodná také při rýmě a ucpaných dutinách. Nepoužívejte v těhotenství, při epilepsii, vysoké horečce, srdeční onemocněních a u dětí do 5 let. Pro menší děti používejte místo máty citron. Máta patří mezi povzbuzující oleje, proto nepoužívejte ani večer ani při nespavosti.

TEA TREE, Melaleuca alternifolia /chrání před plísněmi a bakteriemi/ Olej pochází z australského stromu čajovníku, který má silné kafrovité aroma. Je nejsilnější přírodní antibiotikum, je netoxický a nedráždivý. Je první volbou při antibakteriální infekci, protože paralyzuje účinky bakterií v celém těle. Je antiseptikum pro dýchací, trávící, močové, pohlavní, kožní, pohybové, nervové ústrojí, navíc také posiluje imunitu. Je účinný při nachlazení, kašli, chřipce či astmatu. Je účinný při léčbě vředu, hnisavých ran, škrábnutí či říznutí na kůži. Také se používá při léčbě popálenin, plísní a lupenky. Usnadňuje hojení jizev, oparů, puchýřů a bradavic. Pomáhá při bolestech kloubů, zubů a svalů. Také se používá při léčbě aftu a krvácení z dásní. Díky své výrazné kafrové vůni posiluje pozitivní pohled na svět a zvyšuje odolnost.

CITRON, citrus limon /osvěžení a pročištění organizmu/ Tento éterický olej je silně antibakteriální, protiinfekční a pročisťující. Je hlavním olejem pro detoxikaci organizmu, proti vysoké hladině cholesterolu, obezitě a celulitidě. Je účinný při infekcích od chřipky po tuberkulózu. Ochlazuje při horečkách, zmírňuje zápaly a zahlenění. Silně pročišťuje trávící systém a játra. Zmírňuje pálení žáhy, zapáchající dech, trávící bolesti. Pomáhá při vředech, průjmech a nechutenství. Využívá se v boji proti vysokému cholesterolu, vysokému tlaku, obezitě, celulitidě. Čistí lymfatický systém, posiluje tvorbu bílých krvinek a posiluje cévy. Pomáhá při křečových žilách, hemeroidech, vylučování toxinů. Podporuje regeneraci pokožky a působí na ni antisepticky. Uvolňuje psychické bloky, zaostřuje naše vědomí, pozvedá intelekt. Je vhodný při učení, protože stimuluje levou mozkovou hemisféru, pomáhá i při koktání. Z důvodu fototoxicity nevstavujte pokožku přímému slunci či soláriu 12 h po použití oleje.
*éterický olej je těkavá vonná esenciální látka, produkovaná rostlinou. Získáváme jej převážně parovodní destilací. V aroma terapii se využívají pro svoji schopnost ovlivňovat tělesné funkce organizmu a působit na naši psychiku.

Pár příkladů, kdy a jak esence užívám.
1. při bolestech v podbřišku - namíchám si masážní olej. Kokosový olej + pár kapek levandule. Masíruju bolestivé místo.
2. při bolesti hlavy - na spánky nanesu eukalyptus i na místa, ve kterých mě hlava bolí. Dodržuju pitný režim a dám si klidový režim.
3. při horečce a pocení nanesu na spánky levanduli, citrón a teatree. Stejně tak dám pár kapek na studené, mokré kapesníky a dám na čelo a zápěstí. Tento oblak je dobrý i při bolesti hlavy.
4. při popálenině - dám pár kapek levandule na studený obklad a přiložím na bolavé místo.
5. při nespavosti - nakapu pár kapek levandule na polštář nebo dám do difuzéru
Esencí stačí nanést opravdu jen malé množství.
Určitě vás také zajímá, kde se tato lékárnička dá sehnat. Já osobně ji koupila na nobilis.cz - Domácí lékárnička/esenciální oleje pro první pomoc/. Lékárnička vyjde na necelých 700 korun. Je to hodně, ale nyní ji již používám rok a stále nejsou prázdné až na levanduli, která je nejvíce používanou esencí. Pro podrobnější informace o každé esenci, klikněte ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama