NON TOXIC DOMÁCNOST

7. listopadu 2018 v 18:25


Mít čistou, krásnou a voňavou domácnost, byl vždy můj cíl.
Dříve jsem kladla důraz na řádné chemikálie, které kolikrát ani nesplnili mé očekávání. Po nějaké době samovzdělávání se, přišlo pro mě něco úplně nového a to non toxic domácnost. Non toxic, znamená bez veškerých chemikálií. Od prášku na praní až po čistící prostředky, úplně nejlépe přírodní.
Vzpomínám si na sebe, jak jsem se při každém úklidu dávila a výpary mě naprosto bálely v nose. Ruce jsem měla suché, olezlé a kolikrát se objevili i červené flíčky. To byli také ty největší důvody, které vedly k úklidu s využitím přirodních darů.
Výhody takové domácnosti nejsou jen zdravotní, ale odměnou jsou i nízké náklady. Protože ocet, sodu, kyselinu citrónovou a citrón pořídíme opravdu za pár korun.

Koupelna
Na celou koupelnu, používám 10% - 20% směs octu + kyselina citrónová + voda. Dnes míchám už tedy spíše od oka. Celou směs si umýchám do rozpračovače, který se lze pořídit v každých domácích potřebách za pár korun.
Ocet je skvělý na dezinfekci, skrvny, mastnotu a pohlcuje i pachy. Někdo si možná říká, že ocet mu smrdí, ale ocet má skvělou vlastnost, že se rychle vyvětrá.

Sprchu vždy roztokem řádně nastříkám, špinavé spáry i dno sprchy posypu sodou. Spojením těchto dvou věci, dojde ke krásněmu šupení a pěnění. Všechny spáry i dno sprchy vydrhnu kuchyňským kartáčem a nechám klidně i hodinu působit. Potom celou sprchu spláchnu, zbytky vody setřu a sprchá je jako nová. Umyvadlo i záchod umývám stejně.
V koupelně jsem zavedla i přírodní mýdla, které jsou také bez chemikálií. Momentálně mám v koupelně levandulové mýdlo, které strašně krásně voní!

Kuchyň
V kuchyni mám nerezový dřez a sklokeramickou desku. Vlastníci těchto dvou věci ví, jak obtížné ja mít oboje krásné a lesklé.
Na dřez používám, stejnou směs jako na koupelnu ale bez sody. Nechám opět nějakou dobu působit a pak jen krásně setřu hadrou. Hadry mám látkové, které můžu prát, protože se snažím šetřit i přírodu a změnšovat odpady v naší domácnosti.
Na sklokeramou desku si dělám směs z octu, vody a jaru z DM. Tento jar je šetrnější a říkáme mu tzv. kompromis. Není 100% přírodní, ale je přátelský k nám i životnímu prostředí. Opět si směs udělám do rozpračovače, tentokrát jsem využila starý sprej ze spreje na léto. První celou troubu setřu čistou hadrou, nastříhám důkladně směs, utřu a vyleštím.
Naše problémová varná konvice mi dala zabrat, protože se uvnitř tvoří dost vodní kámen. Stačí vyvařit vodu s kyselinou citrónovou a je zase jako nová.
Pokud chci čistit mikrovlnku, dám si do misky trochu octu, vymačkám půlku citrónu, přidám vodu a vymačkanou půlku citrónu. Nechám v mikrovlne ohřívat asi 2 minutu. Mísku vytáhnu, setřu veškerou citrónovou rosu, která mi stáhla krásně všechny nečistoty a už jen utřu do sucha.

Nesmím samozřejmě ještě zapomenout na zrdcadlo, které čistím směcí na sklokeramickou desku. Další skvělou pomůckou na leštení je leštící utěrka, přímo na sklo. Vyšla mě asi na sto korun v tescomě. Dále také na podlahu, kterou umývám octem, DM jarem a vodou.
Pokud chcete aby přípravky vonili, pořidte si vonné esence, které jsou už trochu dražší ale zase vydrží.

Non toxic domácnost je skvělá věc, hlavně když vidíte ty rozdíli při uklízení. U mě to bylo především lepší dýchání a to se vyplatí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama